Dárci krve z celého kraje převzali ocenění za svou nezištnou pomoc ostatním

03.12.2022

Ve čtvrtek 1. prosince hostil Zámek Pardubice tradiční předávání Zlatých křížů. Symbolické ocenění obdrželi dárci krve z našeho regionu, kteří podstoupili 120 bezpříspěvkových odběrů krve.

"V Pardubickém kraji evidujeme v letošním roce celkem 70 lidí, kteří nezištně a bez jakéhokoliv nároku na finanční odměnu 120krát darovali krev, která pomohla pacientům při léčbě či operacích. Řada lidí to možná bere jako samozřejmost, ale my určitě ne. Dárci si zaslouží naše uznání a poděkování, protože na nich a jejich obětavosti je závislé celé zdravotnictví. Tito lidé navíc nešli pomoci ostatním jednou či dvakrát, což by samo o sobě bylo úctyhodné, ale minimálně 120krát. Zlatý kříž si opět odnesli 'srdcaři', pro které je pomáhat druhým posláním a s kolegy jsme moc rádi, že u nás v kraji máme tolik ochotných dobrých duší," uvedla Vladimíra Hanáková, čestná předsedkyně Oblastního spolku Českého červeného kříže Pardubice.

Předávání zorganizovaly Oblastní spolek Českého červeného kříže Pardubice a Pardubický kraj. Kromě Zlatých křížů dárci dostali drobný dar a po skončení akce se mohli vydat na prohlídku historických prostorů. "Letos jsme se jako spolupořadatelé pokusili povýšit úroveň celé akce, proto se předávání poprvé nekonalo v sále Jana Kašpara, ale v kulisách Zámku Pardubice. Chtěla bych velice poděkovat všem dárcům krve, ale samozřejmě hlavně novým majitelům Zlatého kříže za to, že i v dnešní nesnadné době myslí na ostatní. Ve světě, kdy mnoho lidí řeší jenom sebe, nám právě tito obětaví lidé připomínají, že chovat se lidsky znamená také pomáhat ostatním, bez nároku na odměnu, pouze proto, že jim to přijde správné. Takových spoluobčanů si musíme vážit a jejich snahu odměnit a propagovat. Doufám, že se zde za rok opět sejdeme a budeme moci veřejně poděkovat dalším nezištným dárcům," dodává Michaela Matoušková, náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví.

Slavnostní předávání doprovodilo vystoupení trombonového kvartetu z Konzervatoře Pardubice, o drobné občerstvení pro dárce krve se postarali studenti a učitelé ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště obchodu a služeb v Chrudimi.

Zdroj: Pardubický kraj