Michaela Matoušková: Starost o prsa by měla být přirozenou součástí života každé ženy

27.06.2024

Dnes se na úřadu Pardubický kraj konalo pod mou záštitou školení pro zaměstnance úřadu zaměřené na prevenci rakoviny prsu, které vedly Bellisky z Aliance žen proti rakovině prsu.

Starat se o svá prsa by mělo být přirozenou součástí života každé ženy. Bohužel už není výjimkou, že mladé dámy okolo dvaceti let procházejí tímto zákeřným onemocněním. Dříve bylo standardem, že se pacientky pohybovaly spíše okolo padesáti let plus. Školením nás provedly Petra Svobodová a Radka Kozáková.

Děkuji moc za takovou sílu a pozitivní energii, kterou nám Bellisky svým školením předaly. Ano, má to obrovský smysl preventivně provádět samovyšetření. U mladých a produktivních žen vnímám pomoc Bellisek s ještě větším přesahem, protože se musíme starat o své děti, splácet hypotéky, chodit do práce a do toho se léčit, abychom mohly své životy dál žít a být tu pro své děti a rodiny. Obdivuji každého, kdo se nevzdá a bojuje.

Byla jsem překvapena aktivním dotazováním a reakcemi od zaměstnanců, těší mě, že se o toto téma aktivně zajímají.

Doporučuji také podívat se na preventivní programy svých zdravotních pojišťoven. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna hradí preventivní vyšetření mamografu od 45 let co dva roky, ale nyní se dokonce jedná o snížení této věkové hranice. Jsem také pyšná za odvahu jednoho kolegy, který přišel na školení také. Ano, i mužů se tato problematika rakoviny prsou týká, prosím, nezapomínejme na to.

Michaela Matoušková

Autor: Jana Rosenbergerová