Nová moderní nemocnice v Moravské Třebové otevírá své brány
V září 2020 byla na louce po bývalém dětském pavilonu v Moravské Třebové zahájena stavba nové moderní nemocnice následné péče. Dnes byla tato největší stavba Pardubického kraje na Moravskotřebovsku a jedna z největších krajských investic do zdravotnictví vůbec dokončena. Stavba za 293 milionů korun v sobě kromě nemocnice následné péče skrývá také výjezdovou základnu Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje, který vyšla na 41 milionů korun a byla spolufinancována z programu REACT EU.
"Myšlenka na vybudování nové nemocnice v Moravské Třebové na de facto zelené louce se zrodila poté, co nebylo možné nalézt ekonomicky a provozně rozumné řešení s vlastníky stávajících objektů, kteří požadovali z našeho pohledu přemrštěné podmínky pro odkup, které nebyly odpovídající stavu samotných budov. Proto jsme debatovali s tehdejším vedením města a panem starostou Izákem o dalším postupu. Nakonec jsme se domluvili, že jako nejvhodnější varianta se jeví prostor po zbourané dětské nemocnici. Zde se sluší poděkovat městu, které nám pro výstavbu nové nemocnice darovalo samotný pozemek," uvedl hejtman Martin Netolický.
Nyní celá oblast Moravskotřebovska získala moderní zdravotnické zařízení. "Investice do vybudování samotné nemocnice dosahuje 293 milionů korun, za které se nám podařilo vybudovat moderní a z mého pohledu vzorové zařízení následné péče se kapacitou 90 lůžek, ale také rehabilitací, laboratoří, administrativně-provozní částí a stravovacím provozem. Jsem přesvědčený, že takovéto zázemí bychom nikdy nebyli schopni ve stávajících provozech vybudovat," řekl hejtman Martin Netolický.
Výrazná změna po přestěhování do nových prostor čeká jak na pacienty, tak i zdravotnický personál. "Posun v zázemí pacientů, tak i našeho zdravotnického personálu je opravdu velmi výrazný a jsem přesvědčena, že i toto moderní prostředí pomůže přilákat do Moravské Třebové další lékaře. Takto významná investice je jasnou zprávou nejen pro pacienty z Moravskotřebovska, ale také pro lékaře a další zdravotnický personál, kterému se tak výrazně zvýší také atraktivitu pracovního prostředí," sdělila náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.
Přesun do nového prostoru vítá také ředitel nemocnice Pavel Havíř. "Když jsem nastupoval do pozice ředitele nemocnice v Moravské Třebové, tak by mne ani ve snu nenapadlo, že budu s kolegy stát v nádherném moderním prostředí, které je opravdu vzorem pro další nemocnice následné péče, a to nejen v našem kraji. Osobně, ale i za své kolegy děkuji Pardubickému kraji za odvahu pustit se do takto velké stavby, která skokově vylepší prostředí pro poskytování zdravotnické péče v širším okolí Moravskotřebovska," poděkoval ředitel Nemocnice následné péče Moravská Třebová Pavel Havíř.
Součástí areálu je i základna Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. "Finanční náklady na vybudování základny zdravotnické záchranné služby činily 41 milionů korun. Přes sedm milionů korun se nám v tomto případě podařilo získat z programu REACT EU, který byl obecně pro náš kraj velice úspěšný, jelikož jsme měli připravenou řadu projektů, které byly pro tyto žádosti způsobilé," vysvětlil způsob financování stavby výjezdové základny krajských záchranářů radní pro evropské fondy a regionální rozvoj Ladislav Valtr, který byl navíc v letech 2016 až 2020 radním pro oblast zdravotnictví a přípravy projektů nemocnic a záchranné služby se tak od počátku přímo účastnil. Krajští záchranáři tak získávají po Starých Čívicích, Holicích, Vysokém Mýtě, Chrudimi a Seči další moderní prostory pro své posádky.
Stavbu pro Pardubický kraj zajišťovala společnost VCES. "Těší nás, že jsme Pardubickému kraji mohli v krátké době po dokončení nové budovy centrálního urgentního příjmu nemocnice v Ústí nad Orlicí předat další projekt, který bude sloužit široké veřejnosti," uvedl v průběhu slavnostního předání Martin Minařík, zástupce obchodního ředitele společnosti VCES a.s. "Objekt Nemocnice následné péče Moravská Třebová je první stavbou v segmentu občanské vybavenosti, která byla navržena v systému pórobetonových tvárnic YTONG. Další zajímavostí je použití sádrových omítek ve všech vnitřních prostorách, jejichž složení přispívá k lepšímu a zdravějšímu prostředí," přiblížil technické detaily stavby Martin Minařík.
Zdroj: Pardubický kraj