Nového pláště se dočká další historická budova v OLÚ Jevíčko

07.12.2021

Rada Pardubického kraje na svém pondělním jednání schválila vyhlášení výběrového řízení na dodavatele energeticky úsporných opatření pro budovu stravovacího provozu v Odborném léčebném ústavu v Jevíčku. Předpokládaná hodnota stavby dle projektové dokumentace činí 10,3 milionu korun včetně daně.

"Do Odborného léčebného ústavu v Jevíčku jsme v posledních letech investovali téměř 100 milionů korun. Jednalo se o dřevěné lehárny, přeměnu bývalého dětského pavilonu na pavilon plicní rehabilitace, zateplení pavilonu S a opravu střechy stravovacího pavilonu. K tomu jsme již v srpnu zahájili modernizaci vnitřních prostor pavilonu S za částku přesahující 60 milionů korun včetně daně. Celkově se tak i s připravovaným zateplením stravovacího provozu dostaneme na částku přesahující 170 milionů korun," řekl hejtman Martin Netolický.

Jevíčský ústav je příspěvkovou organizací Pardubického kraje a poskytuje zdravotní služby v oblasti pneumologických onemocnění, pneumologické a pohybové léčebné rehabilitace a diagnostiky a léčby tuberkulózy. "Celé zařízení má v tuto chvíli necelých 180 lůžek pro hospitalizační léčbu klientů. Součástí je také řada odborných ambulancí a vyšetřoven. Celé zařízení je špičkovým pracovištěm, které je vyhledávané nejen občany Pardubického kraje, a proto se snažíme naši investiční činnost v rámci možností zvyšovat," uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.

Podle náměstka hejtmana pro oblast investic Romana Línka je každá investiční akce v areálu posuzována i v rámci historického rázu, jelikož Odborný léčebný ústav v Jevíčku je unikátním areálem, jehož budovy byly postavené v letech 1913 až 1926. "Budovy, včetně stravovacího provozu, jsou od roku 2016 kulturní památkou, a proto musíme s úpravami zacházet velmi citlivě. Součástí této investice je celková výměna a repase stávajících dřevěných, kovových a plastových oken a dveří. Zároveň budeme řešit opravu či výměnu stávajících klempířských prvků a repase markýz bočních vstupů," řekl náměstek Roman Línek, do jehož gesce spadají investice a kultura.

Stejně jako v případě dalších investic v areálu byl i zde kraj úspěšný v rámci čerpání evropských fondů. "Projekt jsme úspěšně zařadili pro čerpání fondů Evropské unie v rámci Operačního programu Životní prostředí. V tuto chvíli jsme již obdrželi registraci akce a rozhodnutí o poskytnutí dotace, což je jednoznačně dobrou zprávou. Předpokládané náklady dle projektové dokumentace činí 10,3 milionu korun včetně daně, z čehož bychom měli obdržet přes 22 procent z evropských fondů," vysvětlil Ladislav Valtr, radní pro evropské fondy a regionální rozvoj.

Zdroj: Pardubický kraj