Obce si díky dotacím pořídily defibrilátory a proškolily hasiče na krizovou pomoc

02.07.2024

Dotační projekty na pořízení automatizovaných externích defibrilátorů (AED) a školení krizové pomoci "First Responder" mají úspěch. A mohou mít také zásadní dopad na záchranu životů. Díky těmto smysluplným projektům jsou obce lépe připraveny na rychlý zásah v kritických situacích ohrožujících život. Na Pardubickém kraji je má ve své gesci náměstkyně pro zdravotnictví Michaela Matoušková, která o zkušenostech s nimi hovořila při nedávných návštěvách obcí.

"Starostky a starostové zdůrazňovali význam těchto programů pro jejich občany a vyjadřovali svou vděčnost za podporu Pardubickému kraji. Návštěva obcí jako Jankovice, Starý Mateřov a Čeperka na Pardubicku, či setkání s paní starostkou v Rabštejnské Lhotě a starostou v Kočí na Chrudimsku, nám ukázaly, jak důležité je pro místní lídry chránit zdraví svých občanů. Obce Morašice, Nová Sídla a Horní Újezd na Litomyšlsku nám předvedly, že i v těch nejmenších komunitách jsou lidé odhodláni chránit své blízké. Navštívila jsem za tímto účelem i Žamberk, Červenou Vodu a Miřetice," říká náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková a pokračuje: "V obci Studnice mi starosta Ondřej Dopita emotivně vyprávěl příběh s defibrilátorem, kdy díky skvělému zásahu pana Vladimíra Faltuse došlo k záchraně života jeho souseda. Pan Faltus převzal letos za tuto záslužnou akci dokonce Cenu Michala Rabase za záchranu."

Za poslední tři roky si díky dotacím pořídili defibrilátory v 79 obcích. Tyto přístroje zvyšují šance na přežití při náhlé srdeční zástavě, kdy každá vteřina rozhoduje o životě. "Počty zájemců každoročně stoupají, letos máme schválenou částku 1,2 milionu pro 30 obcí," informuje Matoušková.

První pomoc na dosah ruky se jmenuje First Responder

Na pořízení defibrilátorů navazuje program nazvaný First Responder. Spočívá v tom, že na obcích procházejí školením první krizové pomoci ti, kteří jsou schopni ve svém městě či obci poskytnout rychlou a efektivní pomoc při životu ohrožujících stavech. Jsou to vždy členové jednotky požární ochrany obce. "V loňském roce prošlo tímto speciálním školení 366 lidí z 37 obcí, letos to bude 558 lidí ze 42 obcí," dodala Matoušková.

Zdroj: Pardubický kraj