První rok ve funkci náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví

10.11.2021

Uplynulý první rok ve funkci náměstkyně hejtmana zodpovědné za zdravotnictví pro mě byl ten nejtěžší v životě. Covid jsem nedostala, ale nakazily mě příběhy těch, kdo bezmoc a nemoc sami prožívali. A věřte, že to pro mě bylo asi to nejhorší.

Už to nechci zažívat, chci tvořit nový obraz zdravotnictví v kraji a věnovat se projektům, které pomohou nám všem. Proto se prosím vždy zamyslete víc do hloubky a podstaty věci, rozhodování jednotlivce ovlivňuje i jeho okolí. Pojďte se semknout, vzít za jeden provaz a chovat se zodpovědně. To je výzva nejen pro každého z nás, ale i pro vládu, ať tuto, či tu budoucí. Neomezovat neoprávněně osobní svobody člověka, ale situaci hodnotit podle odborných názorů. Právě o ty by se měli politici opírat.

Dnes a denně mi volají a píší média, co říkám na současnou situaci. Krátce zde tedy shrnu svůj názor...

Společnost je stále rozdělena v názoru na očkování. To je stále volbou, nikoliv povinností. To považuji za velmi důležité. Z titulu své funkce na kraji děláme vše proto, abychom očkování nabídli těm, kteří o něj mají zájem. Co ale vidím do budoucna jako další důležité opatření, o kterých se ale nemluví tolik, jako o očkování? Je jich několik...

Mimo dostatečné hygieny a ohleduplnosti je to PREVENCE a RYCHLÁ LÉČBA:

✅Stát by se měl zaměřit na maximální podporu nejen očkování, ale také preventivních programů. V rámci zdravotních pojišťoven by to měly být programy na posílení přirozené imunity, na zdravý životní styl. Imunitu si můžeme posílit pestrou stravou (zejména potraviny obsahující vitamin C), dostatkem spánku, zdravou mírou stresu (neřešit věci, které nemohu ovlivnit), dobrou fyzickou kondicí, otužováním, pohybem na čerstvém vzduchu a určitě ještě mnohým dalším, např. vitamínem D. Na to už by se dala vymyslet spousta programů, aby bylo normální starat se o své zdraví a tvořit si přirozenou imunitu.

✅Pokud už onemocníme, je nutná včasná léčba, která zajistí, že se lidé nedostanou do nemocnic. Tzn. nutnost změnit okamžitě legislativu, aby praktičtí lékaři mohli předepisovat léky tlumící průběh covidu. Dnes je možné je podávat až v nemocnicích, což je mnohdy pozdě, neboť nemoc už je v rozpuku. Tyto léky je třeba podat co nejdříve.

Musíme si ale také připomenout, že očkování nás nechrání od nemoci jako takové, ale je tu proto, abychom její průběh ustáli nejlépe v domácím prostředí. Kdo se rozhodne neočkovat, jeho riziko stoupá. To však znamená vyšší zatížení zdravotního systému, který je v našem případě solidární. Očkovaní i neočkovaní tedy přispívají na drahou léčbu v nemocnicích. Kde je tedy ta míra solidarity? Podle mého názoru je tam, kde je naše volba různého druhu aktivit.

▶️ Celospolečensky je žádoucí, aby se ekonomika nezastavila. Stále přetrvávají dost podstatné problémy, které ji brzdí a tak se dá předpokládat, že výnosy z daní nebudou jako v posledních letech. To způsobí škrtání v rozpočtech. Tady ale pozor, i zdravotnictví je placeno ze státního rozpočtu. Na to je třeba myslet při uzavírání provozů a firem. Za mě tedy nezavírat, ale testovat zdarma, neboť je funkčnost podniků veřejným zájmem. Proto nabízíme očkování pomocí mobilních týmů i v podnicích.

▶️ Jsou případy, kdy je člověk očkován, nebo je po prodělaném covidu. Jsou ale i případy, kdy má protilátky a ani neví, že ho prodělal. Dokáži si proto představit, že by v rámci ČR byl uznávaný na roveň očkování a prodělání nemoci i test protilátek. Samozřejmě, by se po určité době musel opakovat.

▶️ Další nutností je zachování provozu škol. Přitom děti do 12 let jsou rizikovou skupinou, ve které se Covid šíří. Školy opět začínají uzavírat třídy, ty chodí celé do karantény. Takže jsme opět nabídli očkování přímo ve školách. Některým rodičům se to nelíbí - tady opět opakuji, není to povinnost, je to nabídka. Důležitá je i desinfekce prostor, proto opět provádíme plošnou desinfekci školy i školky v obci, kde dělám starostku a doporučuji tak i ostatním.

▶️ A teď se budu ptát a ráda bych znala váš názor... když chci provozovat jakékoliv jiné aktivity, které nejsou ani ve veřejném zájmu, ani mi je nikdo nenařizuje, ale prostě je chci vykonávat, neměla bych si případný test prostě zaplatit sama? Co si o tom myslíte?

🔴 Závěrem bych chtěla říci, že mi je jasné, že nikdo nechceme být omezováni. Ale jak je vidno, stále s Covidem bojuje celý svět. I tento virus snad časem oslabí, ale do té doby bychom se měli chovat všichni ohleduplně a i za cenu mírné nepohody vydržet, ať tohle skončí co nejdříve. Sama bych možná nevěřila tomu, že je situace tak těžká, kdyby mi nevolali partneři hospitalizovaných, kteří bojovali o život a někdy neúspěšně. Kdybych neviděla ty stovky nemocných v nemocnicích a denně se nemusela zabývat jejich překlady do našich dalších zařízení. Kdyby neumírali rodiče mých známých, kteří by jinak mohli ještě několik let žít. Kdyby neonemocněli původní odpírači roušek a očkování, protože jim se nemůže nic stát a pak mě jejich příbuzní nežádali o pomoc, když tito leželi v nemocnicích na přístrojích.

Ing. Michaela Matoušková, MPA , Náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví, Pardubický kraj