Shrnutí předvolební debaty na ČT24

17.09.2020

"Stát by měl znovu aktivovat ústřední krizový štáb," myslí si Michaela Matoušková v televizní debatě lídrů na ČT 24. "Krizový plán kraje měl být podle ní přes prázdniny předán na obce a ty měly zasedat. "Tady trochu hasíme věci ex post, když už se něco objevilo. Měli bychom také posilnit krajskou hygienickou stanici, jejich pracovníci už jsou vyčerpaní," uvedla Matoušková. Zlepšit by chtěla i objednávání na testy na koronavirus do nemocnice v Pardubicích, kam se objednává přes internet, což může být obtížnější pro seniory.

Shrnutí:

Lídři kandidátek pro nadcházející volby v Pardubickém kraji v debatě ČT24 diskutovali o tom, jak se regionu daří vypořádávat s akutní koronavirovou pandemií. Ta má zásadní dopad právě i na tento region, kde se v neděli prokázala nákaza u klientů sanatoria Topas v Holicích. Mnozí také kritizovali vládní politiku, která se schodkem 500 miliard korun rekordně zadluží, zatímco na krajích se podle nich šetří.

Michaela Matoušková ze STAN staví na první místo prevenci. Krizový plán kraje měl být podle ní přes prázdniny předán na obce a ty měly zasedat. "Tady trochu hasíme věci ex post, když už se něco objevilo. Měli bychom také posilnit krajskou hygienickou stanici, jejich pracovníci už jsou vyčerpaní," uvedla Matoušková. Zlepšit by chtěla i objednávání na testy na koronavirus do nemocnice v Pardubicích, kam se objednává přes internet, což může být obtížnější pro seniory.

Dopad koronaviru v kraji

V Pardubickém kraji se nákaza přes léto projevila v několika firmách. Ve velkém se propouštělo v léčebných lázních Bohdaneč. Koronavirus zasáhl i turistický ruch v kraji.
Fronty aut, jejichž řidiči čekají na odběr kvůli testům na nový typ koronaviru v soukromé laboratoři Medila, blokovali od pondělního dopoledne příjezd do Pardubic.

Michaela Matušková z hnutí STAN vidí pomoc ve zřízení ústředního krizového štábu na úrovni republiky. "Já se přimlouvám za to, aby v ústředním krizovém štábu byli hlavně epidemiologové a lékaři, aby to nebylo politikum," hodnotí Matušková. Kritizovala také vládu za časté změny názorů a protichůdné informace.

"Kdyby stát poskytl prostředky přímo obcím a krajům, tak ty se o své občany dokážou postarat," myslí si Michaela Matoušková. "Starostové byli prověřeni korona krizí," komentovala.
Michaela Matoušková by chtěla, aby stát změnil rozpočtové určení daní, aby kraje dostávaly peníze podle délky silničních komunikací. "Pokud budou v pořádku komunikace, tak půjde všechno rychleji," řekla. "Když kraj nemá z čeho brát, tak rozhazovat 15 miliard za rouškovné mi přijde nešťastně postavené," komentoval návrh státního rozpočtu Daniel Lebduška.

Jak financovat sociální služby a jak se postavit šmejdům? Diskutovali lídři z Pardubického kraje

Michaela Matoušková (STAN) vnímá jako velice důležitou spolupráci kraje s neziskovým sektorem. Zdůrazňuje, že hejtmanství musí kontrolovat kvalitu poskytovaných služeb. Lituje, že kraji se dosud nepodařilo navýšit kapacitu terénních služeb. "Věřím, že v budoucnu se to určitě podaří," dodává.
Se šmejdy bojovat prevencí a mezigenerační osvětou
Matoušková (STAN) považuje problém šmejdů zejména za problém obcí a měst. Na obecní úrovni dle jejích slov skvěle funguje právě mezigenerační propojování skrze univerzitu třetího věku.

Polemika o osobních asistentech pro děti na školách

"Pokud ministerstvo na jedné straně říká, že chce inkluzi, tak na druhé straně nemůže odebírat asistenci," konstatuje Matoušková. Upozorňuje na to, že osobní asistenty využívají i zdravé děti, které zkrátka potřebují jiný přístup. Je podle ní zásadní, aby děti byly zařazovány do kolektivu.