Záchranná služba získá novou základnu v České Třebové a rozšíří prostory v Hlinsku

12.07.2023

Jedním z dlouhodobých cílů Pardubického kraje v oblasti zdravotnictví je zkvalitňování zázemí pro výjezdové posádky zdravotnických záchranářů. V roce 2015 se za 11 milionů korun nového zázemí dočkali záchranáři v Hlinsku, kteří se přesunuli z polikliniky do budovy bývalé veteriny. Nyní kraj připravuje vybudování další garáže ke stávající budově za částku přesahující 10 milionů korun. Zároveň pokračují přípravy na vybudování nové základny na výjezdu z České Třebové. V tomto případě předpokládané náklady dosahují 51 milionů korun.

"Hlinecká výjezdová stanice patřila v roce 2015 společně s tou v Poličce k prvním, které jsme začali zvelebovat a budovat. Následovaly stanice v Holicích, Chrudimi, na Seči, ve Vysokém Mýtě či v Moravské Třebové," zrekapituloval krajské investice hejtman Martin Netolický.

Přeměna budovy bývalé veteriny v Hlinsku vyšla v roce 2015 kraj na 11 milionů korun. "Na stavbu jsme tehdy získali dotaci z Regionálního operačního programu. Díky tomu jsme se mohli přesunout z polikliniky v centru města přímo k silnici I/34, což je obecně naším trendem také v případě dalších realizovaných investic," uvedl náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek.

Nyní kraj připravuje vybudování jednopodlažní přístavby nové garáže pro sanitní vozidla. "Jedná se o přístavbu se dvěma garážovými místy pro zásahová vozidla, vybudování zpevněné plochy pro dieselagregát včetně jeho instalace a napojení na stávající budovu a přístavbu a vybudování zpevněné parkovací plochy pro zaměstnance a zásobování. Přístavba bude sloužit pro výjezd sanitních vozidel dvou posádek v 24 hodinovém provozu. Práce bychom rádi zahájili ještě v letošním roce," řekla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková s tím, že předpokládané náklady přesahují 10 milionů korun včetně daně.

Nová základna vyroste v České Třebové

V rámci rozšiřování sítě výjezdových základem a posílení posádek v místech, která se dlouhodobě jeví jako zatížená, připravuje Pardubický kraj vybudování nové základny na výjezdu z České Třebové směrem na Svitavy. "Novou základnu pro posílení dostupnosti zdravotnické záchranné služby připravujeme na výjezdu z České Třebové směrem na Svitavy a Lanškroun u silnice I/14. Mělo by se jednat o jednopodlažní budovu se dvěma garážovými místy pro sanitní vozidla a jedním garážovým stáním pro speciální vozidlo určené k nasazení při vzniku mimořádných událostí s hromadným postižením osob. Stávající základny prostorem pro takto velké vozidlo nedisponují, a proto chceme využít tento záměr k jeho vybudování. Kromě standardního zázemí zde plánujeme také regionální strategické skladové prostory, a to sklad zdravotnického materiálu a sklad pneumatik pro zásahová vozidla," sdělil hejtman Martin Netolický. "Předpokládané náklady stavby v tuto chvíli činí necelých 51 milionů korun včetně daně s tím, že bychom stavbu rádi zahájili v průběhu roku 2025," doplnil hejtman.

Kromě základem v Hlinsku a České Třebové probíhají přípravy na vybudování nových základen v Litomyšli a ve Svitavách.

Zdroj: Pardubický kraj