Den krajského zdravotnictví se osvědčil

25.09.2021

Fakulta zdravotnických studií ve spolupráci se Střední zdravotnickou školou Pardubice uspořádala Den krajského zdravotnictví v areálu v Černé za Bory. Cílem bylo představit žákům základních a studentům středních škol význam zdravotnických profesí, jejich perspektivu, společenskou relevanci a vysokou uplatnitelnost na trhu práce, zejména v Pardubickém kraji.

Žáci a studenti oslovených škol viděli nejen akce záchranářů, ale také práci dalších zdravotníků za využití metody Simulovaný pacient, která je na fakultě využívána k praktické výuce a mnoho dalších zajímavých aktivit. Prezentovaly se také Nemocnice Pardubického kraje, a.s., Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje, Dětské centrum Veská, Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí, Odborný léčebný ústav Jevíčko, Vysokomýtská nemocnice nebo Léčebna dlouhodobě nemocných Rybitví. "Když jsem po příchodu ptala žáků devátých tříd, kolik by jich chtělo pracovat ve zdravotnictví, přihlásilo se jich hned jedenáct. Ovšem po prohlídce s praktickou částí už jich bylo skoro třicet. Ale i kdyby se nakonec zdravotnictví nevěnovali, určitě odcházeli s úctou k tomuto povolání," konstatovala Michaela Matoušková, která byla patronkou akce.

V odpoledních hodinách zavítali do areálu studenti středních zdravotnických škol, kteří se rozhodují o studiu na vysoké škole či o příchodu do praxe. "Nejprve jsem jim poděkovala za jejich pomoc našim zdravotnickým zařízením v době epidemie. Bez nich bychom se v některých chvílích opravdu neobešli," uvedla náměstkyně.

O brzy dostudované zdravotní sestry a bratry se ucházely organizace zřizované Pardubickým krajem. Od nemocnic, přes rehabilitační ústav, odborný léčebný ústav, léčebnu dlouhodobě nemocných, dětská centra, až po zdravotnickou záchrannou službu. "Pardubický kraj je zřizovatelem devíti takových příspěvkových organizací a jediným akcionářem pěti Nemocnic Pardubického kraje. Studenti tak mají na výběr z několika možností a my je v našich organizacích i školách moc rádi uvidíme. První ročník dopadl na výbornou a otevřel nám prostor pro další nápady. Už teď se těšíme na příští rok," dodala Matoušková.

Zdroj: Pardubický kraj