Interview s kandidátkou na hejtmanku
Jste jedinou ženou - kandidátkou na hejtmanku. Ráda byste byla první ženou - hejtmankou Pardubického kraje. Co byste jako první po nástupu na úřad změnila? Co se Vám z pozice ženy nelíbí?
Z pozice hejtmanky bych se nejprve zaměřila na zdravotnictví v kraji a dopravu a samozřejmě začala naplňovat náš volební program ve všech jeho oblastech. Nemocnice mají výborně nakročeno v rozvoji zázemí, budov a přístrojů, nyní je čas vrátit se k lidem. Koronavirové období ukázalo, že je třeba lidsky více pečovat o zaměstnance ve zdravotnictví a rozvíjet komunikaci a vztahy s nimi ze strany kraje a lépe a otevřeněji komunikovat s veřejností. Čekají nás významné stavby, další se připravují a u těch se musíme ptát, zda jsou dobře domyšlené, jako např. umístění stanovišť rychlé záchranné služby v návaznosti na dostupnost k D35. V dopravě je nutností připravit co nejdříve přivaděče k dálnici D 35, aby kamiony nejezdily obcemi a městy, kde nemají co dělat a aby silnice byly bezpečné. Našim cílem jsou také dostupné sociální a zdravotní služby spravedlivě v celém kraji a chytré a zdravé školství, vstřícné k rozvoji a talentu mladých lidí.
Starostkou Řečan jste už deset let. Jaké zkušenosti z pozice starostky byste ráda na krajský úřad přinesla?
Mimo své znalosti v oboru veřejné správy bych ráda přinesla i smysl pro týmovou práci a komunikaci jak uvnitř úřadu ve vztahu k zaměstnancům, tak mezi krajským úřadem, obcemi a jejími obyvateli. Ta je pro správný rozvoj našeho území stěžejní. Důležité je nerozhodovat od "zeleného stolu", více vnímat rozmanitost našeho kraje a naslouchat různým potřebám lidí v různých územích.
Mezi koníčky uvádíte kromě četby, psychologii i filozofii a esoteriku. Jaký je váš oblíbený filosof a proč? Co Vás fascinuje na esoterice?
Mým oblíbeným novodobým filosofem je T. G. Masaryk. Říkal, že demokracie je názor na život, spočívá na důvěře v lidi, v lidskost a v lidství, a tak to míním i já. Esoterika mě spíše baví, než fascinuje. Je to pohled do budoucna, který nám může ukázat cesty, které máme na výběr. A je to můj relax a odpočinek.
Lektoruje také problematiku ohledně státní správy. Co byste ráda změnila v této oblasti? Lze to vůbec?
Je třeba dokončit reformu státní správy, která má být nejblíže lidem, tedy decentralizovaná. Kraj jako správce území lépe vnímá potřeby lidí v obcích, ale stát mu mnoho kompetencí bere a pak vláda rozhoduje bez těchto znalostí, nebo je ani znát nechce. V současné době se postupuje opačně a jsou tlaky na návrat k centralizaci a takový přístup se vzdaluje lidem a řešení jejich potřeb. A to je špatně.
Co se Vám v životě povedlo a co nepovedlo?
Myslím, že se mi již deset let dobře vede vést naši obec a mám spokojenou rodinu. Lidé v obci jsou rádi za posun, který se tu rok od roku odehrává a to je pro mě a pro směřování v obci velmi důležité. Děkuji všem svým spolupracovníkům za pomoc a podporu. Co se mi nepovedlo? Určitě toho je mnoho za těch 41 let, co jsem na světě, ale já mám takovou životní filozofii, že ze všeho se má člověk poučit a vše má svůj význam, proto si myslím, že i mé přešlapy mě posunuly o krůček dál. Kdo nezažije prohru, neví co to je vítězství.
V roce 2019 jste získala 1. místo v celorepublikové soutěži "Nadějná politička roku 2019". O jaké ocenění šlo (kolik bylo například kandidátů) a co si na něm ceníte?
Je to celorepubliková soutěž, která se koná jedenou za tři roky a jejím cílem je najít političky, které mají potenciál posunout se kupředu ve své kariéře, která však bude mít pozitivní dopad pro širší společnost. Zároveň za sebou mají úspěchy, které jsou doložitelné. V roce 2019 se zúčastnilo celkem 35 žen napříč Českou republikou a politickým spektrem. Každá z nominovaných žen je osobností v pravém slova smyslu, a proto je mi ctí být jednou z nich. Prvního místa si velmi cením a děkuji.
Mgr. Bc. Zdenka Hanyšová Celá, ACC