Jak to je s tím zdravotním a sociálním pojištěním?

01.04.2020

Řada z vás OSVČ mi volá a ptá se, zda nyní má platit zdravotní a sociální pojištění. Je nově schváleno, že pojistné zdravotní i sociální za období od března do srpna se platit nebude v minimální částce zdravotního a sociálního pojištění.

Platí to jak pro zálohy, tak se odpouští i povinnost jako taková v té minimální výši. Kdo má však pojistné vyšší než minimální, tento rozdíl platit bude, ale může až při podání přehledu v příštím roce. Zálohy v tomto rozdílu tedy platit může, pokud příjmy i nadále má, ale nemusí.

Osobně doporučuji těm, kterých se krize s koronavirem nedotkla, ať zálohy platí dál, neboť by v příštím roce více dopláceli (vrácení přeplatku je vždy příjemnější) Těm, kteří díky nouzovému stavu příjmy nemají, ať zálohy neplatí. Bude se jim hodit každá koruna.

Pojistné v příštím roce bude vypočítáno ze skutečně dosažených příjmů. Postup je tedy velmi individuální. Uvidíme, zda nám vláda nepřipaví zase nějakou změnu, neboť toto se mění ze dne na den... Člověk ani nestíhá napsat článek a už to zase platí jinak.

Všem přeji pevné zdraví a držte se v pohodě.

Michaela Matoušková, členka předsednictva STAN, expertka hnutí STAN v oblasti daňové politiky, kandidátka na hejtmanku