Léčebný ústav v Jevíčku se může pochlubit novým zázemím pro pacienty v pavilonu S

27.10.2023

V Odborném léčebném ústavu v Jevíčku byla dokončena další významná investice Pardubického kraje, jakožto zřizovatele léčebny. Jedná se o rekonstrukci lůžkové části pavilonu S včetně společných prostor a pokojů pro pacienty. Celkové náklady stavby včetně vnitřního vybavení dosáhly 75 milionů korun s tím, že 35,5 milionu korun získal kraj z Integrovaného regionálního operačního programu.

"Do Odborného léčebného ústavu v Jevíčku investujeme v posledních letech nemalé finanční prostředky, které přesahují 170 milionů korun. Jednalo se nejprve o opravu historických dřevěných leháren, následně přeměnu bývalého dětského pavilonu na pavilon plicní rehabilitace, opravu střechy a energeticky úsporná opatření pro budovu stravovacího provozu. Následně jsme provedli zateplení pavilonu S a nyní jsme dokončili také kompletní modernizaci pokojů a vybudování nového hygienického zázemí u pokojů tak, aby byly služby pro pacienty na úrovni, kterou v našich zařízeních následné péče všichni chceme mít. Samotná stavba byla náročná především z toho důvodu, že probíhala za provozu na čtyři etapy po jednotlivých podlažích, kdy se pacienti stěhovali postupně do nově zrekonstruovaných pokojů. Celkové náklady včetně vybavení dosáhly 75 milionů korun s tím, že 35,5 milionu korun jsme získali z dotace Integrovaného regionálního operačního programu," uvedl hejtman Martin Netolický. Samotná budova pavilonu S je nemovitou kulturní památkou, a proto byl při rekonstrukci kladen důraz na zachování původních interiérových prvků.

Podle náměstkyně hejtmana Michaely Matouškové je investice součástí širšího záměru kraje na zlepšení podmínek také v zařízeních následné péče. "Krajské zdravotnictví nejsou jen nemocnice akutní lůžkové péče, ale také rehabilitační ústavy a nemocnice následné péče. Jsem přesvědčena, že na investicích z posledních let je patrné, že se o tato zařízení staráme velmi dobře. Mohu zmínit novou nemocnici v Moravské Třebové, rozvoj Rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí, postupný a dlouholetý rozvoj Albertina v Žamberku nebo připravované projekty v LDN Rybitví či Vysokomýtské nemocnici. Jevíčko je vzhledem ke svému zaměření důležitou součástí krajského zdravotnictví, a proto již nyní připravujeme další projekty mimo jiné na zlepšení technického vybavení," sdělila náměstkyně hejtmana zodpovědná za oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.

Jedním z těchto projektů je například rekonstrukce pavilonu rehabilitace. "Tento pavilon je posledním bez zásadních investic. Nachází se tady 75 lůžek, rehabilitační zázemí nebo tělocvična. Řešíme také pořízení nového rentgenu, jelikož ten stávající je přes 20 let starý a je nutné jej vyměnit za moderní zcela digitální zařízení. V letošním roce jsme pak splnili slib a zrekonstruovali příjezdovou komunikaci k areálu," doplnil hejtman Netolický.

Odborný léčebný ústav v Jevíčku je unikátním areálem, jehož budovy, postavené v letech 1913 až 1926, jsou od roku 2016 kulturní památkou. Jevíčský ústav poskytuje zdravotní služby v oblasti pneumologických onemocnění, pneumologické a pohybové léčebné rehabilitace a diagnostiky a léčby tuberkulózy. Disponuje 176 lůžky pro hospitalizační léčbu klientů a také komplexem odborných ambulancí a vyšetřoven.

Zdroj: Pardubický kraj