Michaela Matoušková: Nový urgentní příjem nabídne nejmodernější vybavení i plnohodnotné zázemí

28.02.2024

V areálu Pardubické nemocnice se dnes otevřela zbrusu nová budova Centrálního urgentního příjmu. Jedná se o největší investici Pardubického kraje v jeho historii. Za stavbu samotnou zaplatí hejtmanství necelé dvě miliardy korun, přičemž půl miliardou přispěje Evropská unie. Dalších 500 milionů korun spolkne vybavení.

Stavba šestipatrového objektu začala v květnu roku 2021. V březnu začne zkužební provoz, během kterého se do nové budovy budou postupně stěhovat jednotlivé obory.

"Jsem přesvědčena a moc si přeji, aby naše co do velikosti největší krajská zdravotnická stavba, byla současně každému pacientovi i bránou k uzdravení. Díky nejmodernějšímu vybavení napříč oborem zdravotnictví, poskytuje CUP také plnohodnotné zázemí pro důstojnou práci všech našich zaměstnanců, kteří se starají o to nejcennější, a to naše zdraví. Proto věřím v kladnou sílu této monumentální stavby se zárukou pro pacienta v brzký návrat domů, ke své rodině," uvedla Michaela Matoušková, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje pro zdravotnictví.

Centrální urgentní příjem výrazně zvýší komfort pro pacienty. Po vyšetření totiž nebudou muset obcházet jednotlivé specialisty v areálu tak jako doposud. Kromě centrálního příjmu bude v novém objektu 11 operačních sálů, chirurgická klinika se 184 lůžky, ARO, traumatologie, ortopedie nebo neurochirurgie. Na střeše vznikl heliport.

Autor: Jana Rosenbergerová