Moderní psychiatrický pavilon v Pardubicích je otevřen

01.10.2021

Pro tuto chvíli největší dokončená zdravotnická stavba v historii Pardubického kraje otevírá své brány. Moderní pavilon psychiatrie v Pardubické nemocnici vyšel na téměř 320 milionů korun a byl spolufinancován z Integrovaného regionálního operačního programu.

"V našem kraji máme dva pavilony pro specializovanou psychiatrickou péči a po dokončení pavilonu ve Svitavách pokračujeme v deinstitucionalizaci psychiatrické péče také v Pardubické nemocnici touto stavbou za téměř 320 milionů korun s výrazným přispěním Integrovaného regionálního operačního programu.

Pro tuto chvíli se tak jedná o finančně nejnáročnější dokončenou investici do zdravotnictví v našem kraji, a to až do dokončení centrálních urgentních příjmů v Orlickoústecké a Pardubické nemocnici," řekl hejtman Martin Netolický. "I vlivem koronavirové pandemie stoupá poptávka po této specializované pomoci, kterou však nesmíme nijak stigmatizovat a démonizovat. Naopak bychom měli jako společnost o své duševní zdraví pečovat stejně, jako to máme za samozřejmé v rámci fyzického zdraví," uvedl hejtman Martin Netolický.

Budova se začala stavět v létě 2019. "Pavilon má jednu stanici s 20 lůžky v uzavřeném režimu a druhou se 30 v otevřeném režimu. Tímto se tak dostáváme na dvojnásobek lůžkové kapacity oproti stávajícímu stavu. Toto moderní zázemí umožní rozvoj psychiatrické péče pro celý náš kraj. Děkuji lékařům, specialistům v tomto náročném oboru za jejich práci a věřím, že se nám brzy podaří dát kvalitní prostory i stejnému oboru v žamberském Albertinu," řekla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.

Budova psychiatrického pavilonu se nachází vedle staré vodárenské věže a rázem se stala jednou z dominant areálu. "Pevně věřím, že se nám podařilo postavit budovu, která přetrvá roky stejně, jako například budova č. 1, která byla vybudována v roce 1904. Jsme svědky zcela mimořádné události, kterou však velmi brzy překoná pavilon centrálního urgentního příjmu, který chceme dokončit do roku 2023," sdělil generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Součástí komplexu je rovněž stacionář pro 25 klientů, ambulance pro dospělé i děti a oddělení klinické psychologie. V prostorách nového pavilonu nebudou chybět například místnosti pracovní terapie, ateliér art-terapie, místnost pro nácvik počítačových dovedností nebo tělocvična.

Zdroj: Pardubický kraj