Na výsluhy sahat nebudeme, ujistil Vít Rakušan při návštěvě Pardubic

04.02.2023

Na pracovní návštěvu Pardubicka přijel v pátek ministr vnitra a místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Společně s krajskou náměstkyní pro zdravotnictví Michaelou Matouškovou a poslanci Tomášem Dubským a Jiřím Hájkem zavítali do Léčebny dlouhodobě nemocných v Rybitví nebo na Střední průmyslovou školu chemickou v Pardubicích, kde se setkali se zástupci hasičů.

Léčebna v Rybitví aktuálně řeší absenci dotačních programů na podporu následné péče. "Na následnou péči a paliativní péči se posledních 30 let zapomíná. Přitom je to součást medicíny, není to odvětví, které by mělo být popelkou. V této věci oslovím ministra zdravotnictví s žádostí o schůzku pro krajskou náměstkyni Michaelu Matouškovou, aby se mohli pobavit o možné podobě dotačních titulů," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan

Následná péče měla být původně zahrnuta v Integrovaném regionálním operačním programu, ale na podzim z něj vypadla. "Populace nám stárne a lidé se dožívají vyššího věku, ale ne ve zdraví, tím pádem je větší tlak na následnou péči. Pacientů přibylo i kvůli covidu," řekla Michaela Matoušková s tím, že se ve spolupráci s léčebnami snaží zvyšovat komfort pro pacienty. "V tuto chvíli máme těžce nemocných na jednom pokoji šest. Cvičí tady s nimi, dělají fyzioterapie a chodí za nimi rodinný příslušníci. Šest je opravdu hodně a v dnešní době bychom chtěli, aby ten komfort byl vyšší," vysvětluje náměstkyně.

Na Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích ministr vnitra jednal se zástupci dobrovolných i profesionálních hasičů. Ocenil jejich nasazení během krizových událostí a zároveň je ujistil, že se nebudou snižovat výsluhy pro bezpečnostní sbory. "Pořád se mě na to někdo ptá, kolují různé fámy a já to opakovaně odmítám. Na výsluhy rozhodně sahat nebudeme, tahle úvaha je úplně mimo," zdůraznil Vít Rakušan.

"Jsem rád, že se hasiči mohli s ministrem vnitra setkat. V krizových situacích to jsou oni, kdo první dorazí na místo a pomáhá. Je dobře, že stát navýšil finanční podporu dobrovolným hasičům na dvojnásobek oproti minulému roku," řekl poslanec Tomáš Dubský a vyzdvihl jejich činnost také v kulturní a společenské oblasti.

"Ze setkání bylo patrné, že spolu dobrovolní a profesionální hasiči u nás v Pardubickém kraji velmi dobře spolupracují. To mě jako místního patriota těší, ostatně v minulých letech se to krásně ukázalo. Víme, že se na ně můžeme při neočekávaných situacích spolehnout," doplnil poslanec Jiří Hájek.

Jednání se právě na pardubické průmyslovce nekonalo náhodou. V areálu je moderní hřiště pro trénink hasičů. Škola navzdory svému názvu vyučuje také obory Požární ochrana a Bezpečnostně právní činnost, kde se rekrutují hasiči a policisté.

Svou pracovní cestu po Pardubicích zakončil ministr vnitra na místním zámku debatou se starosty obcí v regionu a veřejností. Řeč byla o České poště, datových schránkách, hasičích i volbách.

Zdroj: STAN Pardubický kraj