„Návrat nemocnic akutní péče do běžného režimu bude pozvolný,“ uvedla Michaela Matoušková v Chrudimské nemocnici
Náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Pardubického kraje Michaela Matoušková ke konci týdne navštívila Chrudimskou nemocnici, kde se seznámila s průběhem očkování v nově upravených prostorách očkovacího centra. Navštívila pracoviště radiodiagnostiky a informovala se o pozvolném navracení běžné operativy v Nemocnici Pardubického kraje po mnohaměsíčním náporu koronavirové infekce. Stalo se tak při jednání se všemi členy představenstva této akciové společnosti.
Nový přístroj výpočetní tomografie (CT), který nahradil ten původní a nevyhovující, zprovoznili na zdejším oddělení radiodiagnostiky na začátku dubna a od té doby na něm vyšetřili už téměř 600 pacientů. Snímky z přístroje jsou kvalitnější, ostřejší a tím i lépe čitelné. Oproti tomu předešlému je nové CT špičkovým moderním přístrojem, který umožňuje vyšetření v oblasti traumatologické, neurologické, břišní a pánevní, plicní a gastroenterologické, a to včetně intervenčních výkonů a základního kardiologického vyšetření včetně CT koronarografie nebo také tzv. virtuální 3D kolonoskopie.
Michala Matoušková podobně, jako nedávno v Litomyšli na stejném oddělení vyzdvihla, že teď i v nemocnicích v Litomyšli a v Chrudimi mohou provádět veškerá možná rentgenová vyšetření, která jsou šetrnější k pacientovi, usnadňují obsluhu zdravotnickému personálu, a navíc mají rychlejší dobu vyhodnocení. "Vysoká a soustavná modernizace odborných špičkových pracovišť Nemocnice Pardubického kraje, která činí vyšetření pacienta šetrnější a rychlejší s rychlou dobou vyhodnocení, je nutná. Ruku v ruce s komunikací a vstřícným přístupem k pacientům povyšuje poskytování moderní lékařské péče v našich nemocnicích."
Náměstkyně diskutovala i to, jak se krajské nemocnice akutní péče začnou vracet do běžného režimu včetně plánované operativy. "Bude probíhat pozvolna, u většiny to bude v průběhu asi dvou, tří týdnů postupný náběh, pokud tedy bude pokračovat současný trend v poklesu pacientů s koronavirem," uvedla. V Nemocnicích Pardubického kraje je v současné době hospitalizovaných 158 covidových pacientů, z toho jich 26 potřebuje intenzivní péči. "Pro zdravotnický a ošetřovatelský personál to v průběhu uplynulého roku znamenalo enormní zátěž a budou si potřebovat odpočinout a prostřídat. Situace ohledně počtu personálu se začíná stabilizovat na počtech podobných těm před vypuknutím podzimní vlny koronaviru," dodala.
Michaela Matoušková se podívala i do očkovacího centra, které se v Chrudimské nemocnici nachází ve zvlášť upravených prostorách budovy bývalé zdravotnické záchranné služby. "O půlnoci na pátekse otevřela nová kategorie 60+, kterých je v našem kraji 34 058, a stát má v úmyslu poměrně rychle za sebou otevírat možnosti pro očkování stále mladších spoluobčanů. Dodávky vakcín do kraje se mají v budoucích týdnech zvyšovat, avšak bude záležet na tom, jaký zájem budou mít mladší ročníky."
Zdroj: Pardubický kraj