Operační robot da Vinci Xi

02.02.2024

V kraji máme nový robotický operační systém. Zákroky provádí s milimetrovou přesností.Přesný, šetrný a schopný operovat i na hůře dostupných místech. Tak by se daly shrnout hlavní výhody nového robotického operačního systému da Vinci Xi, kterým nově disponuje Pardubická nemocnice.

Nejmodernější technika světové úrovně je nainstalovaná v jednom z operačních sálů nového pavilonu urgentní medicíny a chirurgických oborů. Chirurgům umožňuje provádět zákroky s milimetrovou přesností i na špatně dostupných místech lidského těla.Chirurgický operační robot přináší největší výhody hlavně pro pacienty. Zákrok je totiž mimo jiné méně invazivní a využívat ho budou lékaři z chirurgie, gynekologie, urologie a poté by se měly přidat i další specializace. Na robotovi, který se bude primárně využívat při onkologických operacích, je po zapracování možné provádět 250 až 300 operací ročně. Robotický operační systém podobného typu v Pardubickém kraji jinde není.

Lékařům pomůže provádět zákroky s maximální přesností a účinností. Moderní péče je k tělu pacienta výrazně šetrnější, a tím pádem je pak rychlejší i následná rekonvalescence. Operační robot da Vinci Xi se skládá ze tří částí: konzole, operačního stolu se samotnými operačními rameny a videověže. Operující lékař sedí u konzole, kde má 3D obrazovky a pomocí speciálních joysticků robota ovládá. Nedívá se přitom na pacienta, ale do monitoru. Veškeré úkony v těle pacienta provádí robot.

Možnosti robotické ruky jsou širší než možnosti lidské ruky, a v tom je vlastně celá podstata robotické chirurgie. Přinese to do Pardubické nemocnice tu nejmodernější medicínu, která v současné době na světě je.

I když s robotem budou pracovat zkušení chirurgové s mnohaletou praxí, je třeba se na novém systému zaškolit, a to platí i pro další sálový personál. Každá operace je týmová práce a stejné to je i u robotické chirurgie.

Zdroj: FB Michaela Matoušková - STAN pro Pardubický kraj