Pardubice mají nové kulturní centrum i s krajskou galerií

01.10.2023

Roztáčíme kola Automatických mlýnů, i takto zněl podtitul Grand Openingu Automatických Mlýnů v Pardubicich. Nový kulturní, společenský a vzdělávací středobod Pardubic znovu ožívá. Pardubický kraj zde otevírá Gočárovu galerii. Slavnostní otevření si nenechala ujít ani náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková.

Cihlový architektonický skvost Josefa Gočára leží na břehu Chrudimky. Automatické mlýny jsou zároveň ojedinělým příkladem partnerství veřejného, soukromého a neziskového sektoru. Pod hlavičkou Nadace Mariany a Lukáše Smetanových se Mlýny stávají novou pardubickou kulturní společenskou čtvrtí.

Bývalou hlavní budovu Mlýnů proměnil Pardubický kraj v moderní Gočárovu galerii. Výstavní prostory galerie doplňuje edukační ateliér, přednáškový sál, knihovna, vyhlídková terasa a galerijní kavárna.

Část vzdělávací, s názvem Sféra, spadá pod hlavičku Statutárního města Pardubice. Zde si na své přijdou milovníci techniky a řemesel. Nejvíce mě zaujala chlouba tohoto inovativního vzdělávacího centra, kterou je speciální projekční technologie Science on Sphere. Ambicí Sféry je nadchnout návštěvníky pro polytechnické obory a probudit jejich tvořivost.

Třetí významná budova zůstala původnímu majiteli celého areálu Lukáši Smetanovi. Odtud je nejkrásnější výhled na celé Pardubice a okolí. Všem, kteří přiložili ruku k dílu, blahopřeji, práce se jim povedla a to od architektonické studie, přes vyřízení dotací, až po stavbu jako takovou. Sféru doporučuji k návštěvě nejen dospělým, ale především dětem, mnoho se zde naučí.

Autor: Jana Rosenbergerová