Pardubický kraj, obce i zdravotnická zařízení. Ve Svitavách odstartovala pravidelná setkávání

23.05.2022

Zdravotnictví a dostupná zdravotní péče patří mezi dlouhodobé krajské priority. Oblast však zajímá i obecní samosprávy. Aby se i tímto směrem dostávaly informace o novinkách, plánech a změnách pravidelně, zahájila náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková sérii setkání mezi starosty obcí v Pardubickém kraji a zdravotnickými organizacemi ve správě Pardubického kraje.

První proběhlo ve Svitavách, další budou následovat. "Naší ambicí je, aby se tato setkání konala pravidelně, minimálně jednou za rok. Považuji za klíčové, abychom byli se starosty obcí v kontaktu, a to jak my, tak zdravotnická zařízení, která mají ve své spádovosti. Proto jsme zvolili formát, v němž jednotlivá zdravotnická zařízení představí portfolio svých služeb i plány do budoucna. Starostové se pak mohou na cokoli zeptat přímo na místě a přímo těch nejpovolanějších," říká Michaela Matoušková, kterou k rozhodnutí vedla její osobní zkušenost starostky malé obce.

Do prázdnin mají proběhnout ještě setkáni v Chrudimi, Litomyšli, Ústí nad Orlicí a v Pardubicích. I zde budou stejně jako ve Svitavách diskutovat zástupci zdravotnických zařízení (nemocnice, léčebny, rehabilitační ústavy či dětská centra) z oblasti s vedením obecních samospráv. "Příští rok bychom chtěli setkání opakovat. Doufám, že se nám podaří se vzájemně propojit a že výsledkem bude lepší komunikace a lepší servis pro občany. Rolí krajské samosprávy je podle mého totiž také to, aby jednotlivé subjekty propojovala a podporovala jejich vzájemnou spolupráci," uzavírá Michaela Matoušková.

Zdroj:Pardubický kraj

Debata s představiteli obecních samospráv, která se i tentokrát týkala tématu zdravotnických služeb v gesci Pardubického kraje, se po Svitavách přesunula do Chrudimi. Na setkání dorazili nejen starostové obcí, ale i zastupitelé.

V sále nakonec diskutovaly více než dvě desítky osob.Zdravotnická záchranná služba, LDN Rybitví, DC Veská nebo Hamzova léčebna, to všechno jsou zdravotnická zařízení, jejichž vedení se dnes v Chrudimi představilo. Velká část programu byla věnovaná i Chrudimské nemocnici. Do té v polovině července nastoupí nový oblastní ředitel pro zdravotní služby, který kromě Chrudimské nemocnice povede ještě nemocnici v Pardubicích. "Je pro mě velmi důležité, abychom jako kraj dokázali o důležitých tématech pravidelně komunikovat se starosty obcí. I proto tato setkání pořádám.

Jméno nového ředitele, jehož pozici se podařilo obsadit po více než roce, jistě takovýmto tématem je," uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková s tím, že Jan Marounek, který výběrové řízení vyhrál, je lékař s bohatými zkušenostmi z praxe i z Ministerstva zdravotnictví, zná legislativu a rozumí fungování zdravotnických zařízení.

Po nástupu čeká na nového ředitele velký úkol v podobě personální stabilizace nemocnice. "Chrudimská nemocnice má v Nemocnici Pardubického kraje svoji nezastupitelnou roli v péči o více než sto tisíc obyvatel okresu. I nadále se s ní počítá jako s jednou z našich pěti nemocnic akutní péče a je dlouhodobě plánován její rozvoj," uvedl během své prezentace generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald a náměstkyně Michaela Matoušková jej v prohlášení podpořila: "Pardubický kraj bude svým obyvatelům, a nejen jim, i nadále nabízet služby ve všech svých pěti nemocnicích akutní lůžkové péče."

Na setkání v Chrudimi navážou červnová setkání v Litomyšli, Ústí nad Orlicí a Pardubicích. I zde budou diskutovat zástupci zdravotnických zařízení (nemocnice, léčebny, rehabilitační ústavy či dětská centra) z oblasti s vedením obecních samospráv.

Náměstkyně má v plánu akci pravidelně opakovat. "Považuji za klíčové, abychom byli se starosty obcí v kontaktu, a to jak my, tak zdravotnická zařízení, která mají ve své spádovosti. Doufám, že se nám jednotlivé subjekty podaří vzájemně propojit a že výsledkem bude lepší komunikace a lepší servis pro občany," uzavřela Michaela Matoušková.

Zdroj: FB - Michaela Matoušková - STAN