Pokud jste rodičem, který má dítě mladší 4 let…

12.01.2020

Rodiče pozor - připravili jsme pro vás rychlý postup, jak se nepřipravit o možnost čerpat zvýšený rodičovský příspěvek pro ty z vás, na které vláda nemyslí a vy jste si již svůj příspěvek vyčerpali, i když vašemu dítku ještě nejsou 4 roky!

Pokud jste rodičem, který má dítě mladší 4 let, ale rodičovský příspěvek jste již z různých důvodů vyčerpali, nemáte podle současné vládní novely nárok na zvýšení o 80 000.

Ale nezoufejte. I vy máte naději! Skupina senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a ODS podala stížnost k Ústavnímu soudu, který může vyhovět a rodičovský příspěvek se zvýší i vám.

Připravili jsme jednoduchý návod, co bude třeba udělat:

  1. Podat co nejrychleji písemnou žádost na Úřad práce, ať už poštou nebo fyzicky. Formulář naleznete tady: https://www.mpsv.cz/-/zadost-o-rodicovsky-prispevek
    I kdyby úředník měl jakékoli výhrady, tak Vaši žádost zkrátka musí přijmout. A kdyby svéhlavě trval na svém, chtějte zamítnutí písemně potvrzené.
  2. Nechat si podání žádosti na Úřadu práce pečlivě potvrdit razítkem nebo podpisem úředníka. A vyčkejte na rozhodnutí Ústavního soudu. To se může samozřejmě protáhnout.
  3. Až po rozhodnutí Ústavního soudu se dozvíte, zda máte skutečně nárok na navýšení o 80 tisíc korun. Pokud Ústavní soud našim senátorům vyhoví, tak Vám z úřadu přijde kladné rozhodnutí nebo o něj budete muset znovu písemnou formou zažádat.

Stále máme naději pomoci rodičům, kteří začali dříve pracovat nebo měli jiné problémy, a zvýšení rodičovské si zaslouží. I když se na ně vláda vykašlala