Postcovidová péče - Nemocnice Pardubického kraje

06.08.2021

Dnes jsem informovala veřejnost o nabízené postcovidové péči, na kterou jsme v našem kraji připraveni jak v akutní, tak následné péči. Nemocnice Pardubického kraje plánuje pořízení přístroje ECMO pro mimotělní oběh, který bude primárně sloužit kardiologickému oddělení, ale v případě potřeby bude využit i pro Covidové pacienty.

Postcovidovou péči ve formě rehabilitačních pobytů nabízíme například v krajem zřizovaném Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí či Odborný Léčebný Ústav Jevíčko , kde se specializujeme na zlepšení celkové kondice pacienta, dechovou rehabilitaci, inhalaci, fyzikální terapii, masáže a robotickou rehabilitaci. Někteří pacienti se po prodělaném Covidu učí znovu chodit, koordinovat své pohyby, učí se používat kompenzační pomůcky. Po dlouhé hospitalizaci často dochází i k proleženinám a tak je nutné léčit i tyto stavy.

Covid ale často způsobuje i kožní či zažívací potíže, ale také neurologické a psychické. Právě v ALBERTINUM, odborný léčebný ústav, Žamberk jsme připraveni i na tuto péči. Všechny naše organizace jsou připravené pro případ další Covidové vlny.

Máme zpracované pandemické plány a tak, jako jsme již v prosinci loňského roku okamžitě začali spolupracovat s našimi nemocnicemi, jsme připraveni kdykoliv pokračovat.

Všichni však doufáme, že díky proočkovanosti populace by nemuselo docházet k tak masivnímu náporu v nemocnicích a případná další vlna by již nezpůsobila přeplněnost nemocnic a vysoké nároky na lékaře, sestry a další personál.

Michaela Matoušková, STAN, Náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví, Pardubický kraj