Priorita STAN – urychleme přivaděče k D35

15.02.2020

Jednou z priorit STAN Pardubický kraj v krajských volbách je řešení stavu silnic a navazující infrastruktura v podobě přivaděčů na D 35.

V celém procesu výstavby D 35 vidíme nutnost pomoci i přilehlým obcím a městům s dopravou v době stavby. Veškerý materiál na stavbu je dopravován z celého území kraje a tím výrazně trpí i obce na těchto trasách!

I když jsou trasy na dopravu materiálu (např. těžkého kameniva) stanoveny, řidiči se jimi mnohdy neřídí a jezdí i mimo ně! Ničí tak hlavní průtahy obcemi, přičemž finanční satisfakci na opravu těchto silnic dostanu možná jen obce na schválené trase.

A co ty další? Proč se nikdo nezajímá o to, jak je to ve skutečnosti, kudy těžká auta opravdu jezdí? A proč nikdo se starosty těchto obcí nemluví? Proč se zbytečně ničí další a další silnice a znepříjemňuje se život našim občanům, když to není nutné?

A právě na toto téma jsem jako kandidátka na hejtmanku Pardubického kraje hledala řešení s Jiřím Hájkem, který má u nás dopravu na starosti. Našli jsme velmi jednoduché a účelné řešení. A právě to vám představíme již brzy v našem volebním programu.

Stavba D35 se konečně posouvá o 6 km dál. Doufejme, že druhé územní rozhodnutí Stavebního úřadu bude v pořádku, odvolací proces rychle hotov a vše se posune o kousek dál, ke stavebnímu povolení. Na tom záleží, jak rychle se začne s výkupem pozemků od zhruba 400 majitelů. Ano, je to ještě běh na dlouhou trať, ale bez úřednické mašinerie se to zatím neobejde, i když Starostové a nezávislí - STAN o to jednoznačně usilují.

Lidé ve Vysokém Mýtě i na celé trase D35 si to už zaslouží, neboť každý z vás, kdo projíždí touto trasou a tedy i Vysokým Mýtem, ví své. Bydlet u tak rušené silnice, která je nejen hlučná, ale produkuje i spoustu prachu a dalších škodlivin, je opravdu nepříjemné a to nemluvím o zpomalování dopravy při dopravní špičce.

Zahájení stavby by mělo proběhnout v roce 2022 a obchvat Vysokého Mýta povede jihozápadně od města, čímž se značně odkloní od života obyvatel a nebude již tolik omezovat život ve městě.

Po měření hluku se bude ještě stanovovat, zda bude potřeba osadit protihlukovou stěnu. I to by obyvatelům výrazně zlepšilo žití.

Držím pěsti panu starostovi Františku Jiraskému, aby on i jeho obyvatelé měli se stavbou co nejméně problémů a vše ŘSD stihlo v co nejkratší době a bez průtahů. Aby se jim dobře žilo ve městě, o které se pan starosta již několik volebních období výborně stará a dobře ho vede.

Ing. Michaela Matoušková, MPA, členka předsednictva STAN, kandidátka na hejtmanku