Řečany otevřely obecní hospodu. Z výdělku zkrášlíme obec, říká starostka Matoušková

21.07.2023

Druhý červen byl historickým dnem. V Řečanech nad Labem po dlouhých přípravých otevřeli obecní kavárnu a pivnici Pod Lipami. Celý příběh přibližuje starostka Řečan Michaela Matoušková.

Zrekonstruovali jsme vedlejší objekt, který se nyní využívá jako kavárna a pivnice. Posezení jsme udělali i venku a provedli drobné opravy velkého sálu a výčepu ve staré části hospody. Plánujeme využití i této starší části na zábavy či plesy nebo jiné akce, které vyžadují pojmout více lidí. Opravili jsme zadní část budovy, kterou znáte pod názvem vinárna. Tyto prostory pronajímáme pro soukromé akce, školní srazy či posezení různých skupin.

Kavárna a pivnice je otevřená od úterý do neděle od 14 do 22 hod a v pátek a sobotu do 24 hod. Páteční dny si vždy připravíme nějakou akci, aby si návštěvníci užili i trochu kultury. Program na každý pátek je na facebookových stránkách pod názvem "Kavárna a pivnice Pod Lipami". Rádi bychom oživili i náš parket, který jsme v loňském roce nechali opravit, a tak nás čeká nějaká ta letní diskotéka na parketě u starého hřiště. I tam vždy nabídneme občerstvení pro doplnění dobrého programu.

Když jsem přemýšlela nad konceptem pivnice, stále mi tam chybělo vyžití pro ženy a děti. Kdysi jsme pořádali anketu, co lidem v obci chybí, a hodně návrhů byla právě kavárna, aby si mohli lidé zajít po dobrém víkendovém obědě na kávičku a zákusek nebo přijít posedět s návštěvou. Chtěla jsem, aby toto místo bylo pro všechny věkové kategorie i rodiče na mateřské dovolené, aby se měli kde sejít, popovídat si a svoje děti "vypustit" do bezpečného areálu. Vítáme u nás celé rodiny a všechny věkové kategorie. V horkém létě přijde vhod pivnice, která díky silným stěnám skýtá příjemný chládek, a kdo bude chtít pobýt venku pod krásně vonícími lipami, má také příležitost. Odtud je dobře vidět na dětský koutek s prolézačkami, skluzavkou, houpačkou, pískovištěm, tabulí na kreslení nebo hlavolamem. K dispozici máme kulečník a šipky a v případě zajímavých sportovních utkání také velkou televizní obrazovku. K tomu čepujeme buď Kozla 11 nebo Radegast 10, máme i balené nefiltrované pivo nebo Plzeň ve skle. Kdo neholduje pivečku, tomu můžeme nabídnout širokou škálu alkoholických i nealkoholických drinků a točenou malinovku nebo bezinku, které jsou bez konzervantů a obohacené o vitaminy, vaříme i kafe na cestu. Pro hladové návštěvníky připravíme několik druhů pizzy, zapečených baget nebo výborných BBQ křidélek. Pizzu je možné si také odvézt s sebou. Pro cyklisty tu máme místa pro jejich dvoukolé oře a není problém na své miláčky dohlédnout. Další stojan na kola už se nám vyrábí. Zvykáme si na to, že máme mnoho návštěvníků (což nás samozřejmě moc těší), takže zároveň prosíme o strpení, než si i my vše osaháme.

Jsem ale ráda, že vše, co nám kavárna a pivnice vydělá, půjde zpátky do obecního rozpočtu, a tak se nám část zábavy vrátí zase do zkrášlování naší obce. Máme hodně plánů a čím víc bude hospůdka prosperovat, tím dřív je budeme moci uskutečnit. Jako první by se mi líbila nová moderní zastávka na točně, protože tento prostor budeme také upravovat. Tak snad se naše sny stanou skutečností a příchozí se u nás nejen dobře pobaví, ale přispějí i na dobrou věc, aby se nám tu zase o kousek lépe žilo.

Jsem ráda, že po 13 letech, kdy jsem zde starostkou a investovali jsme do majetku obce, infrastruktury, ale také nenavyšovali poplatky a opravovali, co se dalo, přišla na řadu kultura a místo pro pospolitost nás všech při obecních akcích. Vždyť tu bydlíme všichni spolu a chceme, abychom se tu měli dobře po všech stránkách.

Michaela Matoušková, starostka obce Řečany nad Labem