Vydařené ZDRAVOhrátky v Ústí nad Orlicí se konaly pod symbolickým dohledem profesora Janského

16.11.2023

V minulém týdnu své tour úspěšně ZDRAVOhrátky rozjely v Chrudimi, nyní se přesunuly do Ústí nad Orlicí. Zájem o druhou letošní akci ZDRAVOhrátek byl mezi školáky opět velký. Své zástupce se zájmem o studium maturitních oborů praktická sestra a sociální činnost vyslalo patnáct základních škol. Akce se zúčastnilo 82 žáků osmých a devátých tříd.

Než se natěšení žáci pustili do připravených aktivit, čekalo je slavnostní zahájení v sousední ZUŠ Jaroslava Kociana. Hned na úvod se náměstkyně hejtmana Pardubického kraje zodpovědná za zdravotnictví Michaela Matoušková zeptala žáků základních škol, kdo z nich opravdu uvažuje o přihlášce na orlickoústeckou "zdrávku". Poté, co se zvedl les téměř všech rukou, zareagovala spontánně Michaela Matoušková: "Tak to jste mi už dali krásný vánoční dárek!"

Hosty slavnostního zahájení byli také místostarosta Ústí nad Orlicí a člen Červeného kříže Jiří Preclík, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje Martin Kiss a náměstkyně ošetřovatelské péče Orlickoústecké nemocnice Hana Maršíková.

Vysoký počet aktérů přinutil organizátory ZDRAVOhrátek, aby rozšířili obvyklý počet šesti speciálních stanovišť na osm. Školáci postupně absolvovali tříhodinovou cestu rozděleni do malých skupinek a do plnění připravených aktivit se všichni zapojovali. Získali tak přehledný obrázek nejen o náplni oborů a konkrétních úkonech, ale také informace o zázemí školy, vybavení učeben i velké části pedagogického sboru.

Již se stává tradicí, že ZDRAVOhrátky mají svého symbolického průvodce. Dnes jím byl objevitel krevních skupin prof. Jan Janský. Jako tradičně tuto historickou osobnost ztvárnila pozoruhodným způsobem učitelka školy Vlasta Beranová.

Žáci postupně navštívili ambulanci a pohlédli si sanitku Českého červeného kříže, zabývali se prevencí AIDS, problematikou stáří či zdravého životního stylu a vyzkoušeli si základy první pomoci, a to i v terénu, nebo terapie v praxi. Na každém pracovišti museli splnit určitý úkol a na jeho základě získali indicii nutnou pro sestavení tajenky křížovky, která zněla: "Začni s námi studovat praktickou sestru."

"I druhé letošní ZDRAVOhrátky se velice vydařily. Zajímavá byla prezentace terapeutických metod, kde účastníky čekalo seznámení s Braillovým slepeckým písmem a na závěr v rámci muzikoterapie přehrávky lidových písní. V ambulanci byly v akci přístroje jako fonendoskop, tonometr nebo oxymetr, jimiž školáci měřili spolužákům, pedagogům i hostům fyziologické funkce. Při simulaci stáří je čekala třeba jízda na invalidním vozítku i chůze s chodítkem, zdravý životní styl je poučil o škodlivosti kouření, alkoholu a drog a při probírání rizik nákazy a zásad prevence nemoci AIDS nechyběl ani nácvik správné manipulace s kondomem," popsal část programu Vladimír Zemánek, manažer projektu ZDRAVOhrátky.

Nechyběly ani tradiční soutěže o dvě krabice plné vanilkových muffinů. Odborné dovednosti nejlépe zvládl kombinovaný tým ZŠ Jiráskova z Vysokého Mýta a ZŠ Mistra Choceňského z Chocně. Ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! zvítězila sestava ZŠ A. Jiráska z Lanškrouna a ZŠ Horní Čermná.

Dalšími zastávkami ZDRAVOhrátek budou Svitavy a Pardubice.

Zdroj: Pardubický kraj