Zdravotnictví v Pardubickém kraji udělalo skok do 21. století

02.04.2024

V areálu Pardubické nemocnice se otevřela zbrusu nová budova Centrálního urgentního příjmu. Desítky hodin práce nad největší investicí Pardubického kraje v jeho historii strávila i náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková se svým týmem.

Za stavbu samotnou zaplatilo hejtmanství necelé dvě miliardy korun, přičemž půl miliardou přispěje Evropská unie. Dalších 500 milionů korun spolklo vybavení. Stavba šestipatrového objektu začala v květnu roku 2021, hotovo tak bylo za dva a tři čtvrtě roku. Začátkem března už se do nového pavilonu začali stěhovat lékaři i pacienti. Urgentní příjem jede ve zkušebním provozu.

"Jsem přesvědčena a moc si přeji, aby naše největší krajská zdravotnická stavba byla současně každému pacientovi i bránou k uzdravení. Díky nejmodernějšímu vybavení poskytuje CUP také plnohodnotné zázemí pro důstojnou práci všech našich zaměstnanců, kteří se starají o to nejcennější, a to naše zdraví. Věřím v kladnou sílu této monumentální stavby, která dá pacientům záruku brzkého návratu domů ke své rodině," řekla Michaela Matoušková, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje pro zdravotnictví.

Centrální urgentní příjem výrazně zvýší komfort pro pacienty. Po vyšetření totiž nebudou muset obcházet jednotlivé specialisty v areálu tak jako doposud. Kromě centrálního příjmu je v novém objektu 11 operačních sálů, chirurgická klinika se 184 lůžky, ARO, traumatologie, ortopedie nebo neurochirurgie. Střecha je osazena heliportem.

Autor: Daniela Kaiserová