Se STANem po kraji

12.08.2020

Návštěva Sezemic - u pana starosty Martina Staňka spolu s poslankyněmi Věrou Kovářovou a Janou Krutákovou.

Pana starostu nejvíce trápí nedostatek peněz na místní komunikace, zvýšená doprava a těší se zejména na obchvat Sezemic a napojení na D35. V současné době je zde velké zatížení nákladními automobily v centru města a přivaděč je třeba k odklonu tranzitní dopravy.

Výstavba obchvatu by měla být započata v r. 2021 a dokončena v r. 2023. Zatím to ale po praktické stránce tak příznivě nevypadá.

Zato péče o přírodu a zdejší okolí má pan starosta zvládnuto na jedničku. Náhon z řeky Loučná, park Mlynářka, ve kterém je v zimě přírodní kluziště a krásné sportovní zázemí jeho město jen krášlí.

Další zastávkou byla obec Klášterec nad Orlicí. Obec sčítá 920 obyvatel a vlastní úctyhodných 117 obecních bytů!

To se jen tak nevidí a leckterá obec by si takový bytový fond přála mít. Mají zde i nádherný kostel se zajímavými kresbami na fasádě. Dodnes se přesně neví, zda jsou to čerti, rytíři nebo lidé z jiné civilizace.

Paní starostku Lenku Ševčíkovou nejvíce trápí stav krajských silnic vedoucích obcí. Stále se nedaří je opravit, přitom zdejší oblast je hojně turisticky navštěvovanou a to v létě i v zimě. Pastvinská přehrada ale i nedaleké sjezdovky lákají turisty celoročně.

Paní starostce a jejímu týmu se již mnohé podařilo - od rekonstrukce školy a školky až po zasíťování 21 parcel k nové výstavbě a mnoho dalšího. Nyní se chystá odkanalizování další části obce.

Probírali jsme také nový zákon o odpadech, který je těsně před schválením v Poslanecké sněmovně. Nakládání s odpady řeší aktuálně mnoho obcí a výše skládkovacích poplatků bude přímo dopadat na občany obce a tak je téměř všude aktuálním tématem. Přeji celé obci, ať se brzo dočká opravy krajské komunikace, tak jak to má i STAN ve svém programu do krajských voleb.

Michaela Matoušková, kandidátka na hejtmanku Pardubického kraje za STAN